CZ SK

  • Dopravné od 4,50 Eur. Nad 60,- Eur doprava zdarma. Objednávky odosielame najneskôr nasledujúci pracovný deň.

Ako vybrať ochranné odevy na Covid?

oblek CovidMám si k respirátoru či polo-maske kúpiť aj ochranný odev?

Ak nie ste pracovník v zdravotníctve či v aktívnom kontakte s nakazenými, špeciálny ochranný odev nepotrebujete. Ale ak Vaša profesia je riziková, sú respirátor, rukavice, odev a okuliare základná zostava pre kvalitnú ochranu.

Sme riziková skupina. Potrebujeme funkčný ochranný odev proti infekcii. Stačí nám oblek Typ 5,6?

Nie, ale je to zložitejšie, poďme si to podrobnejšie prebrať nižšie.

Ako spoznáme, že nejaký ochranný oblek je funkčný a kvalitný?

Jednoduché to nie je. Vyberajte primárne obleky od renomovaných výrobcov alebo aspoň kvalitne certifikované v EÚ. Snažte sa vyhnúť neznámym výrobcom a typom certifikovanými v skúšobni na druhej strane sveta, ktorú nemožno overiť. Nielen že nie je jasné, ako obleky testuje, ale ani či skúšobňa vôbec existuje a či certifikáty nie sú falzifikát. Ak budete kupovať u nás, máte istotu. Nič, čo by nespĺňalo požadované kritériá, nepredávame. Buďte každopádne opatrní, súčasná situácia nahrala tomu, že trh zaplavila kopa falzifikátov a necertifikovaných zdravie ohrozujúcich výrobkov, na ktorých sa snažia zarobiť rôzni priekupníci.

Aké má oblek spĺňať normy? Vidím ich u oblekov akosi moc.

Áno, testov a noriem je u oblekov desiatky. Zjednodušíme si to.

Obleky sú vždy označené očíslovanými typmi závislých na súbore testovaných vlastností. Čím nižší typ, tým lepšie vlastnosti odevu. Čo sa týka Covidu, ideálnym je Typ 4/5/6 (4B / 5B / 6B), ale nutne s certifikáciou podľa EN 14126 - (Všeobecné požiadavky a metódy skúšania ochranných odevov proti infekčným agens). Tieto obleky sú kompletne testované na prienik infekčných agens, a to ako vo forme častíc, tak aj tekutiny vo forme spreja alebo kondenzácie. Majú prelepené švy. Testy prieniku sú vykonané na kompletný odev, vrátane švov. V našej ponuke sú to napríklad Lakeland Micromax TS.

Narazili sme na obleky Typu 5/6, splňujú tieto obleky tiež EN 14126?

Áno, je v tom však zásadný háčik. U oblekov 5/6, (5B / 6B) sa test vykonáva len na materiál, nie na odev ako celok. Obleky sú šité ihlami a niťou, ihly robia do materiálu dierky, a ak švy nie sú prelepené (u oblekov s označením Typ 4 nie sú), tak tu sú po ihlách dierky, ktorými čokoľvek prejde.

Dajú sa teda použiť obleky 5/6 na ochranu pred infekciami a Covidem?

Odpoveď znie: Nie. Ale lepšie minimálna ochrana ako žiadna. Z tejto kategórie potom odporúčame Lakeland Micromax NS

Vidím v ponuke obleky Typ 3/4/5/6? Tie sú teda ešte lepšie?

Áno sú. Čím nižšie číslo Typu tým lepšia trieda obleku. Výhodou týchto oblekov je, že odolávajú chemickým látkam a umožňujú dekontamináciu. Tiež materiál je podstatne silnejší a pevnejší, takže je možné ich za určitých podmienok použiť opakovane. Tu sa dá s opatrnosťou povedať, že v tejto kategórii čím drahší odev, tým je vyššia jeho chemická a mechanická odolnosť. Niekedy je teda v súčte prevádzkových nákladov ten najdrahší oblek nakoniec tým najlacnejším riešením. Výrobcovia zvyčajne tieto odevy odlišujú číselnou alebo písmenovou radou, kde vyššie číslo / písmeno znamená vyššiu odolnosťLakeland Chemmax 1Chemmax 3Ansell Alphatec 3000 - Alphatec 4000, Dupont Tychem C - Tychem F

Už sa teda v problematike oblekov začínam orientovať?

Nie, zďaleka nie. Je to bohužiaľ oveľa zložitejšie. Ale ako základná orientácia je vyššie popísaný text postačujúci. V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.

 

Zasielanie tovaru

Odosielame najneskôr nasledujúci pracovný deň

Do pobočiek Zásilekovna.sk doručujeme do 24 hodín.

Kuriérom do 48 hodín.

Nad 60 EUR s DPH je doprava v SK zdarma.

Dopravné od 3,- EUR.

Pri registrácii s IČ DPH je DPH 0%

visa  visa

visa  mastercard 

mastercard  maestro

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info