PROTIČASTICOVÝ FILTER CLEANAIR P3
Technická špecifikácia:
- Pripojenie: Závit RD40×1/7"
- Farebné značenie: biely pruh
- Priemer/výška: 110 mm/50 mm, hmotnosť: 90 g
- Certifikácia: EN 143, EN 12941, EN 12942
- Kód: 50 00 48
Filter P3 ochranný proti:
pevným časticiam vo forme kvapalných i pevných aerosólov
napr.: prach, vlákna, toxické i netoxické dymy, baktérie, víry, rádioaktívne častice
* ďalšie zachycované látky sú dostupné v podrobnej dokumentácii
Životnosť filtrov
Doba životnosti filtrov závisí predovšetkým na koncentrácii škodlivín na pracovisku, vlhkosti a prietoku vzduchu, teda fyzickej náročnosti práce s maskou, alebo nastavením filtračno-ventilačnej jednotky. Časticové filtre sa zanášajú časticami a vzdušnou vlhkosťou. Pokiaľ sa pri dýchaní zvýši dýchací odpor, je treba filter ihneď vymeniť.
Obmedzenie použitia
Pre použitie masky proti rádioaktívnym látkam, baktériám a vírom sa doporučuje len jednorazové použitie!
Filtre CleanAIR®
Telo kombinovaného filtru CleanAIR ® je vyrobené z vysoko odolného plastu a filtračné médium odstráni z kontaminovaného vzduchu pevné a kvapalné častice.
Ucelený výrobný program kanystrových filtrov CleanAIR® ponúka užívateľom široké možnosti výberu filtrov pre väčšinu priemyselných aplikácii, farmaceutický priemysel, laboratória i poľnohospodárstvo.
Princíp FILTRÁCIE ČASTÍC
Materiál použitý v proti časticových filtroch je zložený z vrstiev náhodne poskladaných sklenených mikrovlákien rôznych priemerov 1 - 10 μm.
Schopnosť proti časticového filtru zachytiť častice škodliviny v ovzduší je daná fyzikálnymi a mechanickými vlastnosťami filtračného média. Princíp filtrácie spočíva v nasledujúcich mechanizmoch: INTERCEPCIA, INERCIÁLNÉ ZAKLÍNENIE, DIFÚZIA A ELEKTROSTATICKÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ
- INTERCEPCIA (ZACHYTENIE)
Malé a ľahké častice sú schopné s prúdom vzduchu prechádzať popri filtračným vláknam. Pokiaľ sa častica dostane do blískosti vlákna (vzdialenosť stredu častice od vlákna je menšia než priemer častice), dotkne sa ho a je zachytená. Čím je častica väčšia, tým efektívnejšie zachytávanie prebieha.
- INERCIÁLNÉ ZAKLÍNENIE
Je dané zotrvačnosťou. Ťažšie častice majú moment zotrvačnosti tak veľký, že nemôžu nasledovať prúd vzduchu okolo filtračných vlákien a pokračujú vo svojom pôvodnom smere. Tým dochádza k ich nárazu a zaklineniu na vlákne. Účinnosť inerciálného zaklinenia vzrastá so zvyšujúcou sa rýchlosťou prúdenia vzduchu, veľkosťou častíc škodlivín a zmenšujúcim sa priemerom filtračného vlákna.
- DIFÚZIA
Častice menšie ako 1 μm taktiež nepokračujú vo smere prúdenia vzduchu okolo vlákien. Podstatou difúzie je, že pri uvedenej veľkosti častíc škodliviny dochádza k tzv. Brownovmu pohybu (k náhodnému kmitavému pohybu mikroskopických častíc v plyne alebo v kvapaline). Pri tomto kmitaní dôjde k dotyku s vláknom, ktorý častice zachytí. Pravdepodobnosť, že častice budú zachytené na princípe difúzie, rastie s klesajúcou rýchlosťou prúdenia vzduchu, so znižujúcou sa veľkosťou častíc a zmenšujúcim sa priemerom filtračných vlákien.
- ELEKTROSTATICKÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ
Pri dotyku častice s vláknom dochádza u menších častíc k prichyteniu pôsobením elektrostatických síl.
Filtre sú dodávané so štandardným pripojovacím závitom RD40×1/7" podľa EN 148-1 alebo OZ 40x4.
OBJ. Č.: 500048